Σάββατο, Δεκεμβρίου 19, 2015

Συγκλονιστική νίκη για την Δόξα.

>

Την πολυπόθητη νίκη πήρε η Δόξα Καινουργίου απέναντι στον ΠΑΟΚ Καλυβίων,στον αγώνα που ολοκληρώθηκε νωρίτερα στο Καινούργιο.Οι παίχτες του Γιάννη Καραμπούλη με κατάθεση ψυχής νίκησαν...
με 2-1 την ομάδα των Καλυβίων.
Ο αγώνας ξεκίνησε στις 15:00 με τους παίχτες των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά να ψάχνουν τον ρυθμό τους ,ενώ η Δόξα είχε αναγκαστική αλλαγή στο 14 ,όταν αποχώρησε υποβασταζόμενος ο τερματοφύλακας Κόκκαλης.Την θέση του πήρε ο Κορδάτος και στο 31 η Δόξα είχε μια καλή ευκαιρία,όταν σουτ του Λύρου πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι,ενώ ο ίδιος παίχτης 4 λεπτά αργότερα από την μικρή περιοχή έπιασε χαλαρό σουτ που πήγε στα χέρια του τερματοφύλακα.Στο 40 ο διαιτητής Στυλιαράς διέκοψε προσωρινά το ματς λόγω υβριστικών συνθημάτων από τους φιλάθλους.Μετά από 5λεπτη διακοπή ο αγώνας ξανάρχισε.Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τον ΠΑΟΚ να έχει δυο καλές ευκαιρίες,ενώ δεν έλειψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Δόξα μπήκε πιο αποφασισμένη και το 50 ο Λύρος με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στον τερματοφύλακα,ενώ 5 λεπτά αργότερα ο Κακούρης κέρδισε πέναλτι,το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος ανοίγοντας το σκορ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.Όμως η πίεση της Δόξας συνεχίστηκε και κεφαλιά του Λύρου στο 54 κατέληξε μόλις άουτ.Στο επόμενο λεπτό από κοντινή απόσταση ο Παπαθανάσης διαμόρφωσε το  2-0 με κοντινό πλασέ,ενώ ένα καλό σουτ του Κακούρη στο 60 κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα.Στα επόμενα λεπτά ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμούς και έχασε καλή ευκαιρία στο 69.Όμως στο 71 από κοντινή απόσταση ο Βλαχοδήμος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κορδάτου κάνοντας το 2-1.Το παιχνίδι συνεχίστηκε με δυνατά μαρκαρίσματα ,με τον διαιτητή να σημειώνει ρεκόρ σε κίτρινες κάρτες.Στο 85 ο Πέτρου μισό μέτρο από το τέρμα καταφέρνει και στέλνει την μπάλα άουτ.Στο 90 η Δόξα μένει με 10 παίχτες αφού αποβλήθηκε ο Κουτσολάμπρος με 2η κίτρινη κάρτα.Ο διαιτητής Στυλιαράς κράτησε 6!!! λεπτά καθυστερήσεις προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλάθλων,καθώς δεν υπήρξαν τόσες καθυστερήσεις και το σφύριγμα βρήκε παίχτες,προπονητή και διοίκηση να πανηγυρίζουν την μεγάλη νίκη.Η εξέλιξη του αγώνα θύμισε σε πολλούς τον αγώνα του Α γύρου στα Καλύβια όπου η Δόξα είχε προηγηθεί με 2-0 και τελικά δέχθηκε την ισοφάριση (2-2)στο 90+,παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας,κάτι που ευτυχώς σήμερα δεν έγινε.
Ομολογουμένως η Δόξα σήμερα εμφανίστηκε πιο δεμένη με τους παίχτες να παίζουν στα ίσια τους αντιπάλους ,να έχουν πάτημα και να είναι συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι,ενώ άντεξαν στην πίεση και πήραν τον αγώνα.